Hypotekárne úvery v roku 2015, vývoj úrokových sadzieb

1 marca, 2017 , publikoval:

Záver roka 2014 a hypotekárne kampane s nízkym úrokom

Všeobecne platí, že skončením koncoročných kampaní pre poskytovanie hypotekárnych úverov (myslím záver roka 2014), keď banky bojovali o klienta atraktívnymi sadzbami prichádza začiatkom roka poľavenie a mierne zvýšenie úrokových sadzieb.

Banky ponúkali koncom roka 2014 úvery pre klientov s úrokovou sadzbou 2 % p.a. pre všetkých klientov spĺňajúcich nenáročne podmienky kampane, alebo úrok 0 % p.a. pre klientov žiadajúcich o štátny príspevok pre mladých. Zároveň bez poplatkov za poskytnutie úveru, či iné benefity.

Čo na trend a vývoj financovania v roku 2014 hovorí NBS?

Určite si spomínate na jesenné odporúčanie Národnej Banky Slovenska (ďalej NBS), že by mali banky citlivejšie posudzovať riziko a prestať klientom poskytovať 100% financovanie pre kúpu nehnuteľností.

Niektoré banky zareagovali takmer okamžite a znížili percento financovania nehnuteľností na 90% prípadne na 80% v kombinácií so štátnym príspevkom.

Banky ponechali úrokové sadzby úverov na kúpu nehnuteľností, alebo refinancovanie starších úverov na najnižšej historickej úrovni. Je to signál, ktorý napovedá, ako sa budú banky správať v roku 2015.

Vývoj hypotekárneho financovania v roku 2015

Predpokladám, že banky budú pristupovať obozretnejšie pri posudzovaní, komu poskytnú úver s financovaním do 90% alebo 100% hodnoty nehnuteľnosti (táto možnosť pravdepodobne v priebehu roka skončí úplne).

Úrokové sadzby zostanú nízke, veď ako inak chce Európska Únia bojovať so slabým oživením ekonomík, a rizikom takmer nulovej inflácie? Prebytok financií s posledného kvantitatívneho uvoľňovania Eura dáva tušiť akým smerom sa bude uberať oživovanie ekonomík na Európskej úrovni.

Najnovšie informácie a hypotekárne kampane od začiatku roka 2015

Výška príjmov pre poskytnutie štátneho príspevku je od 1.1.2015 vo výške 1 088,10 €.V prípade dvoch žiadateľov (manželia) je hranica 2-násobná, t.j.2 176,20 €

Niektoré banky zatiaľ ponechali úrokové sadzby z kampaní z konca roka 2014, iné úrokové sadzby mierne zdvihli o 0,1 – 0,2 % p.a. Vzhľadom na skorý dátum a nedostatok informácie Vás budem o priebežnom vývoji informovať, prípadne ma kontaktujte.