Ako presvedčiť banku aby financovala výstavbu nehnuteľností podľa Vašich predstáv ?

17 mája, 2017 , publikoval:

Jedného dňa sme sa zarozprávali s manželkou na tému prejsť z bytu do domu. Vonku mrzlo až prašťalo, bol December. Predstava mať vlastnú stavbu, pozemok, žiadnych buchotajúcich susedov nad sebou nás presvedčilo, – ide sa do rodinného domu!  🙂 Ešte dnes pociťujeme eufóriu z tohto rozhodnutia, chceme sa tento myšlienky držať za každú cenu … ale skutočne za každú cenu ?

Ako na to?

Ako nájsť ideálny dom, ktorý by cenovo, rozlohou, kvalitou použitých materiálov a modernou architektúrou zodpovedal požiadavkám mojej rodiny? Veď  si stačí pozrieť lepšie tému pasívny rodinný dom a je zrejmé, že my „nemurári“ to samy nezvládneme. Preto sme sa pozreli na internet, našli veľké množstvo firiem, ktoré ponúkajú okrem výstavby domu aj inžiniering. Teda kompletnú podporu a prípravu pozemku na výstavbu, služby architekta, geodeta, znalca v cene projektu – skvelé, toľko možností!

Predstavme si, že preskočíme týždne hľadania pozemku a výberu zhotoviteľa stavby, overovania úverovej kapacity našej spoločnej domácnosti či vymeranie priemernej mesačnej mzdy za posledných 6 mesiacov. Dokonca máme pripravenú zmluvu na rezerváciu kúpy pozemku. K budúcej výstavbe pripravila firma Zmluvu o dielo na výstavbu rodinného domu.

Ako to ale finančne poskladáme ?

Január ..

Rozhodovanie medzi svojpomocnou výstavbou alebo kúpou celého domu na kľúč nabral jednoznačný smer. Rozhodli sme sa ušetriť čas, energiu a peniaze z dlhodobejšieho hľadiska. Ak sa všetko v banke podarí, odpadne ten najväčší stres.

Maklér vravel, že to vychádza, pošle mi tabuľku s porovnaním ponúk z jednotlivých bánk.

Návrh kúpnej zmluvy na pozemok, zmluva o výstavbe rodinného domu a príslušenstva, prístup vecným bremenom k verejnej komunikácii …. zabudol som na niečo ? Našťastie som si nemusel všetko pamätať, mal sa o to kto postarať, maklér si to zobral na starosti.

Február..

V banke pri schvaľovaní úveru na kúpu pozemku na výstavbu rodinného domu poskytnú 70 % z uznanej hodnoty pozemku. Ešte dobre že mám takú šetrnú manželku a na tento krok sme sa pripravovali 🙂

Príprava zmluvnej dokumentácie je v cene, som zvedaví ako banka vyhodnotí budúcu hodnotu rodinného domu. Banka, ktorú sme vybrali komunikuje priamo z maklérom, ten zas zo zhotoviteľom, – ako dobre, prečítam si večer pri víne report na emaily od makléra a pôjdeme si s manželkou  naplánovať výlet na víkend, niekam do prírody.

Vraj aby sme načerpali inšpiráciu na záhradu pred domom.. aj tak viem že jej ide o wellness J

Marec ..

Banka pri schvaľovaní úveru prišla so zaujímavým nápadom. Navrhli nám aby sme akceptovali, že hodnotu materiálu, ktorý bude v dome prenásobia 0,9x  kvôli tomu, že je obec 5 km od mesta – ako keby boli kvôli tomu lacnejšie alebo čo – som sklamaný.

Volal mi maklér, s ktorým riešim hypotéku. Povedal mi aby sme oslovili ďalšie banky, čo zatiaľ boli v zálohe, vraj by mohli mať na tento spôsob určenia budúcej hodnoty iný názor – no som zvedaví.

Apríl

Volal mi zhotoviteľ stavby že stavebné povolenia nadobudlo právoplatnosť , termín dodržal, tak už len dúfam, že maklér nesklame a v bankách to vybaví ..

Volal mi maklér, druhá banka mi poskytne 90 % z hodnoty nehnuteľnosti a nebude používať, žiadne  prenásobovanie záhadne nevýhodnými koeficientmi J

Budúci týždeň ideme do banky podpisovať hypotéku na kúpu pozemku a výstavbu rodinného domu, navyše nám dokonca vyjde štátny príspevok pre mladých, keďže je manželka na materskej „dovolenke“ J.

Super, od 1. apríla 2017 je zvýšenou hranicou hrubého príjmu na získanie hypotéky pre mladých suma 1 287 € z doterajších 1 155, 70 €. V prípade dvoch žiadateľov (manželia, partneri) je táto hranica pre získanie hypotekárneho úveru dvojnásobná, t. j. 2 574 €

Máj

Vraví sa, že šťastie prajem tím, ktorí mu vyjdú v ústrety .

Ak máte pocit, že ste tento príbeh počuli alebo niečo také samy zažívate, určite Vám pomôžu informácie, a preto to šťastie. Šťastie pri výbere projektu, zhotoviteľa a makléra, ktorý sa o všetko postará a pracuje pre Vás.

 

 

Aj ja potrebujem financovať výstavbu